Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Proč a jak studovat antropologii?

Přemýšlíte nad studiem antropologie, ale přesně nevíte, na co se zaměřit a jaké se vám otevírají možnosti? Přečtěte si následující článek, po kterém budete mít jasněji.

 

 

Studium antropologie je poměrně široký pojem a naše školy nabízejí celou řadu antropologických oborů. V první řadě je tedy třeba zaměřit se na to, jaké odvětví antropologie chcete studovat a jaké má být vaše budoucí uplatnění. Studium antropologie je třeba zaměřit na konkrétní podobor antropologie, kterou rozdělujeme na několik odvětví.

 

  • Obecná antropologie se zabývá vznikem a vývojem člověka po jeho biologické stránce. Řeší otázky původu člověka a čím se člověk liší od zvířat. Patří zde předměty jako je biologie, genetika, anatomie, archeologie nebo paleontologie.

 

  • Kulturní a sociální antropologie se již nezabývá pouze biologickým hlediskem, ale vnímá člověka i skrze sociální a kulturní aspekty. Přesto, že existuje nespočet dalších podoborů antropologie, základní jsou dva proudy a sice ten biologický a kulturní.

 

Kombinované studium antropologie nabízí univerzity většinou až  v rámci doktorandského studia. Bakalářský studijní program sociální a kulturní antropologie nebo obecné antropologie probíhá převážně prezenční formou studia a totéž zpravidla platí i pro navazující magisterský program.

 

Kulturní antropologii můžete studovat jako jednooborové, ale také dvouoborové studium. Dále také lze studovat obor Etnologie a kulturní antropologie.

 

Absolventi studia sociální a kulturní antropologie se mohou uplatnit jak v neziskovém sektoru, tak také při práci ve státní správě. Mohou se věnovat etnickým skupinám, studovat jejich kulturu a jazyk, pracovat v terénu, nebo řešit problémy spojené s migrací. Uplatnění mají také ve výzkumných ústavech, případně jako forenzní, nebo kriminalistický antropolog.

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…