Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Kam na vysokou školu?

Rozhodnutí kam jít studovat, není jednoduché. Tedy, jak pro koho. Někdo má už od dětství jasno v tom, čím chce být a cílevědomě jde za tím, dokud nedostuduje svou vysněnou vysokou. A je z něj úspěšný lékař, právník, manažer... Vy však možná patříte do druhé, značně početné skupiny nerozhodnutých, kteří nevědí, na jakou vysokou a zda vůbec na ni jít. Řekneme si, jaké máte možnosti, a také to, co všechno je třeba zvážit při tomto těžkém rozhodování.

Jednoduché otázky, složité odpovědi

To se řekne - prý každý by měl vědět, co chce od života nebo zda pokračovat ve studiu i na univerzitě. Ale to vůbec není tak samozřejmé, proto je fajn si před takovým významným rozhodnutím sednout, vzít si do ruky pero a papír a poctivě se zamyslet. A hlavně si odpovědět na několik důležitých otázek. Které to jsou?

"Co chci v životě dělat?"

"Na jakou školu si tedy podám přihlášku?"

"Co jsem se dosud naučil? Mám nějaké nadání, talent na něco? "

"A co zase vůbec nevím, co mě nebaví?"


Čeho si ještě všímat při výběru vysoké školy?

Když jste si upřímně odpověděli na výše položené otázky, ale stále nejste rozhodnutí, přičemž se vám nabízí příliš mnoho možností, je načase zohlednit i aktuální žebříčky vysokých škol v České republice a také to, jak se vyvíjí trh práce u nás i v zahraničí. dále je třeba informovat se o možných budoucích zaměstnavatelích, výši platů, možnosti kariérního růstu. To vše není zanedbatelné, tak to nezanedbejte! Klidně se obraťte i na zkušené odborníky, rádi Vám poradí a pomohou se zorientovat.

Vysoká škola versus poctivé řemeslo

Pokud jste nakonec dospěli k názoru, že vysoká není zcela pro Vás, toto zjištění není žádná ostuda. Možná Vás mnohem více láká reálná praxe, případně toužíte vidět svět, je tolik možností! Je dobré si uvědomit, že samotná vysoká škola ještě není zárukou dobře placené či uspokojivé práce. Vždyť ne nadarmo se říká, že kdo umí nějaké poctivé řemeslo, ten se v životě neztratí. Obzvláště, když je těch skutečně schopných, věci znalých odborníků jako šafránu.

No a Vy, kteří si přesto chcete dodělat i vysokou, alespoň si vedle ní zařiďte, byť bezplatnou stáž v nějaké perspektivní společnosti, případně se poohlédněte i v zahraničí. To jsou totiž zkušenosti k nezaplacení, které mají v kombinaci s vysokoškolským titulem cenu zlata.

 

 

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…