Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

5 tipů, pro dokonalou výslovnost cizího jazyka

Máte pocit, že když mluvíte cizím jazykem, nikdo vám nerozumí? Často musíte opakovat, co jste právě řekli? Pokud se chcete zlepšit ve správném vyslovování slov cizího jazyka, zkuste tyto tipy. Není to zas tak těžké.

 

Naučit se výslovnosti rodilého mluvčího je velmi těžké. Jen těžko se totiž vyhnete přenášení výslovnosti vašeho rodného jazyka do cizího. Jednoduše řečeno, používáte sice správnou gramatiku, ale slovíčka v cizím jazyce vyslovujete s českou intonací. Jak to ale změnit, aby vám ostatní hned napoprvé rozuměli?

 

1.Najděte si konzultanta

Najděte si někoho, kdo vás na nedostatky ve výslovnosti upozorní a vysvětlí vám, co děláte špatně. Nejlepší je samozřejmě rodilý mluvčí, ale v případě nouze vám postačí i člověk, který v dané zemi alespoň chvíli žil nebo se jazykem opravdu dlouho zabývá.

2.Nahrávejte se

Nahrajte se, jak čtete cizojazyčný text. Díky tomu si lépe uvědomíte, co vlastně děláte špatně. Pokud se vám nedaří vyslovovat konkrétní hlásku, nebo dáváte přízvuky tam, kde nemají co dělat, označte si v textu místa, kde děláte chybu, a zkuste to znovu a lépe.

3.Zkuste jazykolamy

Jazykolamy najdete ve všech jazycích stejně tak, jako v češtině. Najděte si je, zapište a zkoušejte. Některé jsou opravdu zábavné a především užitečné.

4.Poslouchejte rodilé mluvčí

Nejdostupnější cestou, jak se denně setkat s cizím jazykem jsou filmy a seriály. Sledujte je v originále s titulky, pozorně poslouchejte a učte se. Lepší spojení výuky se zábavou se dá jen těžko představit.

5.Pravidelně trénujte

Jako u všeho, také u tréninku výslovnosti je důležitá pravidelnost. Klidně začněte na pěti minutách denně. Hlavně se nenechte odradit, výslovnost, intonaci a celkový rytmus jazyka si budete osvojovat dlouhodobě a pomalu. Pokud vytrváte, získáte jazykovou výbavu k nerozeznání od rodilého mluvčího.

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…