Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

10 věcí které musíte vědět, než začnete studovat dva obory

Dostali jste se na dvě vysoké školy a nemůžete si vybrat? Co takhle zkusit obě? Jak si naplánovat čas, abyste se z toho nezbláznili?

 

Když se opravdu nemůžete rozhodnout, na kterou školu byste měli jít, můžete začít studovat dvě a po prvním semestru se rozhodnout, kde zůstanete. Dostanete tak možnost zjistit, že vám jeden z oborů úplně nevyhovuje a chcete studovat spíše něco jiného. A stále vám bude zbývat druhá možnost. Studium více oborů naráz vám umožní přijít na to, kde se vám líbí víc, aniž byste tím ztratili rok času.

 

Co jde kombinovat a co ne?

Jsou samozřejmě obory, které jsou ke kombinování vhodnější a u kterých je to opravdu pro odvážné. Příliš náročné studijní obory raději nekombinujte. Zjistěte si předem, jaký je charakter a náročnost studia na vašich vyhlédnutých oborech. Je asi pochopitelné, že třeba při studiu medicíny už nebudete mít čas na další obor. Pokud se tedy obě vaše studia budou nějakým způsobem doplňovat, bude se vám souběžné studium zvládat lépe. Jednou z možností je studovat jeden obor prezenčně a druhý kombinovaně.

 

Jaké jsou plusy a mínusy?

Velkou výhodou je že rychle zjistíte co vás baví a jednu školu máte v záloze pro případ, že by vás z druhé vyhodili. Někomu dvě studia vyhovují, protože kdyby měl více času, stejně by ho někde neproduktivně utratil. Logickou nevýhodou bude nedostatek volného času pro přátele, koníčky a relax. Bude toho zkrátka dost.

 

Jak je to s finanční stránkou?

Než se pustíte do studia dvou oborů, zvažte také finanční náročnost takového studia. Skripta jsou drahá a pokud nebudete mít dobré zázemí, nebo slušně placenou brigádu, může to být po finanční stránce velmi náročné.

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…