Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak překonat vyhoření?

 

Máte pocit, že nestíháte, připadá Vám, že Vaše práce nemá smysl, špatně spíte a jste podráždění. Možná se syndrom vyhoření týká právě Vás. Jak z něj ven?

1) Sledujte signály, že něco není v pořádku

Syndrom vyhoření nepřijde z čistého nebe – vaše tělo, vaše myšlenky i vaše pocity vám vysílají varovné zprávy několik měsíců předem. Většina lidí je však neposlouchá, nebo má pocit, že situaci není možné řešit. Když na sobě začnete pozorovat některé z příznaků vyhoření, udělejte změny včas. Nenechte to být. Jde o vás a váš život.


2) Dělejte !zbytečné" věci a odpočívejte

Myslíte si, že když v práci nebudete, zboří se svět? Ne, nezboří! Dejte si chvíli pauzu, neboť jen odpočatý člověk může pracovat opravdu dobře. Zařaďte občas zbytečné činnosti, jednoduše na nic nemyslete a "dobijte baterky". Budete pak daleko bystřejší a kreativnější, než kdybyste za poslední týden naspali 20 hodin.


3) Naučte se říkat NE!

Naučte se asertivně komunikovat, říkat okolí o svých obavách a potřebách – a hlavně odmítat. Ostatní na vás hodí jen tolik práce, kolik jí na sebe hodit necháte. Pomoci vám může např. nějaký kurz komunikačních dovedností, nebo alespoň kniha.


4) Myslete na přátele a koníčky

Práce je důležitá, to ovšem neznamená, že kvůli ní musíte opoštět své přátele a koníčky. Udělejte si na ně čas a zajďete někam na skleničku. Možná si dokonce všimnou dřív, než Vy, že něco není v pořádku..


5) Nestyďte se poradit s odborníkem

Když už máte pocit, že je toho moc, nebojte se vyhledat pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Neznamená to nic jiného než, že si při řešení svých problémů berete k ruce zkušeného partnera nebo průvodce. Není to slabost. Naopak je to vlastně dost zodpovědné k sobě i ostatním.


6) Máte záchrannou brzdu?!

Když už opravdu nevíte kudy kam, vemte si dovolenou, a to klidně dlouhou, opravdu dlouhou dovolenou. Kdybyste v práci dostali infarkt a museli do nemocnice, taky by to bez Vás ostatní museli zvládnout.


7) Změňte práci

Je to sice radikální řešení, nicméně v posledních fázích syndromu vyhoření může být jediné které opravdu zafunguje..

Pokud se rozhodnete změnit práci, ke které bude ovšem potřeba sokončit studium a sepsat nějakou závěrečnou práci? Pomůžeme Vám!


Zdroj: jobs.cz
 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…