Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Formální úpravy závěrečné práce I.

Formální úprava práce

 

Ještě před samotným začátkem tvorby bakalářské, diplomové, či rigorózní práce je třeba si uvědomit, že tento text je Vaší konečnou prací určité etapy studia, je Vaší vizitkou. Proto by měl mít přesnou strukturu a formální úpravu.

I ta nejobsáhlejší, tematicky zajímavá práce totiž neobstojí, pokud si nedáte pozor na přesně formulované citace, členění na odstavce a jiné podstatné detaily.

Na co vše je tedy třeba při zpracování závěrečné práce pamatovat?
 

Stanovte si základní části Vaší práce

Hned na úvod si vypracujte přehlednou strukturu práce, abyste věděli, jak dále. Doporučujeme i poznámky o rozsahu jednotlivých kapitol. Není nic horšího, než zjistit, že Vám chybí v kapitolách pár stran, které poté taháte z paty.

Obal práce - jeho přesná šablona tvoří součást směrnic vysoké školy.

Titulní strana - podobně jako u obalu práce zde není co vymýšlet, obsahem směrnice je totiž přesný vor.

Předmluva a seznam tabulkového a grafického zpracování práce - nebývá podmínkou vždy, objevuje se zejména u technicky zaměřených prací.

Pokud si ujasníte tyto úvodní náležitosti, je dobré si následně rozčlenit zbytek plánovaného textu práce, tedy její jádro.



Jádro práce

Jádro práce tvoří zejména:

Úvod - má obsahovat hlavní cíl práce, její zaměření, důvody, proč je zpracováváno právě dané téma a současně by v něm měly být nastíněny základní kapitoly práce a její členění. Z toho důvodu se úvod často píše až v samotném závěru, kdy již máte celkový přehled o členění práce a obsahu kapitol.

Kapitoly - tvoří samotný text závěrečné práce. Většinou je text práce rozdělen právě do kapitol, které se následně člení do podkapitol.

Závěr - nejdůležitější součást Vaší práce. Měl by obsahovat splnění cílů Vaší práce. Po přečtení závěru by měl každý vědět, zda jste splnili cíl práce a na co jste přišli.

Seznam použité literatury - sepisuje se v průběhu psaní práce. Je samozřejmě možné, sepsat ho až na závěr, hrozí ovšem, že na některou knihu zapomenete. Z toho důvodu byste mohli být zbytečně obvinění z plagiátorství, proto doporučujeme věnovat se této části opravdu důkladně.

Ještě jednou opakujeme, pozor na citace!

Přílohy - poslední část závěrečné práce, je ovšem nepovinná. Shromáždíte v ní všechny tabulky, grafy, obrázky apod, které jste při práci použili.


Pokud jste tohle všechno zvládli, můžete se pustit do samotného psaní práce, o tom však někdy jindy :-)

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

 

Galéria Formální úpravy závěrečné práce I.

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…