Do kdy mám statut studenta po dokončení vysoké školy?

Mnoho studentů si již v průběhu psaní diplomové práce láme hlavu s tím, do kdy po absolvování VŠ mají vlastně statut studenta. S ním totiž souvisí řada výhod, jako např. neplacení dávek zdravotního a sociálního pojištění. Jak to tedy vlastně je?

Stát je plátcem pojistného mimo jiné i za nezaopatřené děti. Dle zákona o státní sociální podpoře se student, který úspěšně ukončí své studium na VŠ, považuje právě za nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem je totiž dle § 14 tohoto zákona také dítě soustavně se připravující na budoucí povolání.

Soustavnou přípravou na budoucí povolání je kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Vezměme si nyní typický příklad absolventa „A“, který úspěšně složil závěrečnou zkoušku např. 29. 6. 2015. Dle výše zmíněné dikce zákona bude pro účely (ne)placení zdravotního a sociálního pojištění tento absolvent studentem celý červen (měsíc, v němž řádně ukončil studium) a dále i celý červenec, ale pouze v případě, že nebude vykonávat výdělečnou činnost.

Absolvent „B“ složí státní závěrečnou zkoušku pouze o dva dny později – 1. 7. 2015. Podle stejného návodu dovodíme, že tento absolvent, i když odstátnicoval pouze o dva dny později, bude studentem o měsíc déle, tedy až do 31. 8. 2015.

Rozhodně se tedy vyplatí, pokud si termín státnic můžete vybrat, skládat tuto poslední vysokoškolskou zkoušku začátkem měsíce, nikoliv na jeho konci. 

  

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?